?מהי כירופרקטיקה

התפיסה הרפואית העדכנית מחפשת את הכלים המתאימים לשמירה על גופנו במצב תקין. אחד הגורמים החשובים הקובעים יותר מכל את בריאות הגוף, הוא עמוד השדרה. אחד ממשפטי המפתח של אבי הרפואה המודרנית, היפוקראטס, היה: “הסתכל בעמוד השדרה ומצא את מקור המחלה”. ואכן, זהו יעודה ותפקידה של הכירופרקטיקה, אבחון וטיפול בעמוד השדרה ומפרקי הגוף לצורך בריאותו ואיזונו של כל מערכות גופנו.

הכירופרקטיקה הינה שיטת טיפול מערבית המתבססת על קשרי הגומלין בין המוח ומערכת העצבים המקושרת לכל איברי הגוף. ההיבט הכירופרקטי הינו הוליסטי ומסתכל על הגוף כיחידה אחת שלמה.
לגופנו יכולת רפוי עצמית המתבססת על אינטליגנציה מולדת. אינטליגנציה זו מעבירה מסרים מהמוח דרך חוט השדרה לכל האיברים בגופנו. אינפורמציה זו שולטת ומווסתת באופן ישיר את תפקודי הגוף.
כאשר נוצר לחץ כלשהו על חוליות עמוד השדרה, נוצרת הפרעה במעבר המסרים לגוף, הגורמת לסימנים ולסימפטומים שונים. בשלבים הראשונים של ההפרעה מסתגל הגוף למצב החדש ומרגישים בעיקר מחושים קלים ומקומיים, אך מאוחר יותר, ההפרעות מקרינות גם לאזורים אחרים בגוף.

תפקיד הכירופרקט

על הכירופרקט לאתר את מקור ההפרעה ולהחזיר את המפרק והחוליה לתפקוד מלא. ברגע שהזרימה העצבית משוחררת ואין הפרעה פיזית למערכת העצבים, הגוף יחל בתהליך שיקומי, והסימנים והסימפטומים המוקדמים ייעלמו.

רקע היסטורי

מניפולציות בעמוד השדרה לצרכי טיפול היו קיימות כבר במצרים העתיקה ובממלכות סין הקדומות.
את הכירופרקטיקה המודרנית ייסד דר’ דניאל פלמר בשנת 1895 בארה”ב. פירוש המילה מיוונית: כירו- ידיים ופרקטיקה- עבודה. הכירופרקטיקה התבססה על “bone out of place theory”. באותה שנה נכנסה לשימוש המצאה חדשה, מכשירי הרנטגן. בין הרופאים הראשונים שהשתמשו בצילומי רנטגן היו הכירופרקטורים. צילומי הרנטגן ואמצעי הדמיה נוספים הם מהכלים החשובים בכירופרקטיקה.

כיום הכירופרקטיקה הוא המקצוע הרפואי השלישי בגודלו לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

מיבנה עמוד השדרה

עמוד השדרה מורכב מ-24 חוליות המתחילות בבסיס הגולגולת ומגיעות עד האגן ועצם העצה (sacrum). במבט צידי נבחין ב-3 קשתות. קשת צווארית, קשת גבית וקשת מותנית. מיבנה הקשתות מעניק חוזק ויציבות אך עם יכולת גמישות שגופנו זקוק לו. מיבנה הקשתות הוא הבסיס ליציבה נכונה ובריאה. בין כל שתי חוליות מפריד דיסק שעשוי מחומר סיבי חזק ומשמש כבולם זעזועים ומאפשר גמישות ותנועה לחוליות. פגיעה ביציבה תוביל לליקוי בחוליות עמוד השדרה ובסופו של דבר הפרעה עצבית. העצבים יוצאים מתוך עמוד השדרה דרך פתחים קטנים בחוליות וממשיכים משם לאיברי הגוף השונים. כתוצאה מלחצים שונים כגון יציבה לקויה, טראומה, מתח, או תנאי עבודה קשים, עלולה להיווצר הפרעה תפקודית בחוליה מסוימת שמתבטאת בסטייה קלה (subluxation) או חוסר תנועה (fixtation)
הפרעות אלו יובילו בסופו של דבר לגירוי עצבי וכאב מקומי בגב. היא עשויה גם לגרום לגירוי העצב עד לאיבר אליו היא מקושרת. בדרך כלל העצבים היוצאים מהחוליות הצוואריות יעברו דרך הכתפיים ועד הידיים והעצבים היוצאים מהאזור המותני יעברו דרך האגן לברכיים ועד כפות הרגליים.

חיפה: ורדיה סנטר, מרפאת מומחים, רח' ורדיה 12, חיפה
Vardiya Center, 12 Vardiya st. Haifa
טלפון:04-8241002
סלולרי: 054-4827877